Muzeum Sztuki, będące najmłodszym oddziałem Brzeskiego Muzeum Krajoznawczego, powstało 17 maja 2002 roku w unikatowej przestrzeni zabytkowego budynku Południowych Koszar Twierdzy Brzeskiej. Już samo umiejscowienie muzeum w historycznej twierdzy jest symboliczne – stanowi połączenie tradycji i nowoczesności, dziedzictwa historycznego i współczesnej sztuki.

Ekspozycja muzeum obejmuje bogatą kolekcję liczącą ponad 500 dzieł, w tym obrazy, grafikę, rzeźby, wyroby sztuki użytkowej oraz tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Zbiory prezentują okres od połowy XX wieku aż po pierwsze dekady XXI wieku, ukazując ewolucję oraz różnorodność technik i stylów artystycznych.

Iwan Rudczyk, „Kwitnący sad”, obraz olejny, 1956r.

Podstawy dzisiejszej kolekcji sztuki współczesnej regionu brzeskiego zaczęły się kształtować już w latach 50. XX wieku w Brzeskim Muzeum Krajoznawczym. Obecnie muzeum może poszczycić się ponad dwoma tysiącami dzieł stworzonych przez profesjonalnych artystów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy oraz twórców sztuki dekoracyjno-użytkowej. Nie mniej interesująca jest kolekcja prac amatorów, lokalnych rzeźbiarzy ludowych oraz mistrzów rękodzieła.

Uładzimir Tułupau, Portret W.I.Gauryluk, 1980
Swietłana Wial, „Bukiet”, wycinanka, 2002 r.
Swietłana Wial, „Drzewo życia”, wycinanka, 2002 r.

Na drugim piętrze muzeum, w dziesięciu przestronnych salach, które połączone są efektowną, uroczystą amfiladą, goście mają okazję zapoznać się z fascynującą historią i rozwojem sztuki regionu brzeskiego od drugiej połowy XX do początku XXI wieku.

Koncepcję wystawy przygotowała ceniona historyczka sztuki Irena Tarima. Łączna powierzchnia muzeum wynosi 1670 m², z czego 1100 m² to przestrzeń ekspozycji stałych, natomiast 150 m² przeznaczone jest na wystawy czasowe, które regularnie wzbogacają ofertę muzeum.

Aliaksiej Choroszuk, „Przystań w Dawidgródku”, obraz olejny, 1993 r.
Wasil Szykin, „Wiosenny motyw”, 1986

Muzeum od momentu otwarcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem – do dziś odwiedziło je ponad 2300 grup wycieczkowych oraz około 170 tysięcy zwiedzających. Dzięki temu, że ekspozycja w znacznym stopniu obejmuje współczesną twórczość, wystawy są systematycznie aktualizowane i wzbogacane o nowe prace. Ważnym kierunkiem działalności placówki jest także kolekcjonowanie dzieł artystów pochodzących z Brześcia, obecnie zamieszkałych poza regionem.

Tamara Pawluczuk, „Worocewicze. Siedziba Napoleona Ordy”, obraz olejny, 1996 r.

Zwiedzający muzeum na samym początku ekspozycji mogą podziwiać cykl obrazów brzeskiej artystki Anastazji Fetisowej zatytułowany „Tajemnice starego miasta”. Cykl ten obejmuje pejzaże historycznego Berestia oraz portrety znanych postaci politycznych i państwowych okresu średniowiecza. Dodatkową atrakcją dla gości jest makieta przedstawiająca miasto Brześć z XVII–XVIII wieku.

Anastazja Fetisowa, ”Ziemia Berestiejska” (195×300 cm), obraz olejny, 1995 r.

Do najcenniejszych eksponatów muzeum należą dzieła akademika Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych Lwa Alimowa, cieszące się szczególnym uznaniem wśród znawców sztuki.

Żyrandol ze słomy

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się również sekcja poświęcona tradycyjnej sztuce ludowej. Można tu obejrzeć przykłady tkactwa i haftu, ceramiki, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, malarstwa na szkle i drewnie, a także przedmioty z zakresu artystycznej obróbki drewna.

Muzeum Sztuki w koszarach Twierdzy Brzeskiej to miejsce, w którym historia spotyka współczesność, a tradycyjne formy współgrają z nowoczesnym wyrazem artystycznym, czyniąc tę przestrzeń ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu.

Red.

Udostępnij na: