Derewna – to obecnie zwykłe agromiasteczko w rejonie stołpeckim na Białorusi, w którym  jest szkoła, szpital, dom kultury, biblioteka, poczta, sklepy, stadion i małe jeziorko. Ale słynie Derewna przede wszystkim  z pięknego renesansowego Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który od XVI wieku promieniuje na  życie duchowe Derewnej i okolicznych miejscowości. Kościół jest doskonale odrestaurowany i służy wiernym – jak to było i podczas minionych stuleci.

A było to kiedyś niewielkie miasto magnackie. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1451 roku. Derewna należała do rodziny Radziwiłłów. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł  nabył Derewną w części od Mikołaja Rusieckiego, a w części w darze od żony Halszki z Wiśniowieckich w 1594 roku. W 1870 r. w masteczku Derewna oprócz koscioła były także kaplica katolicka, 2 synagogi, szkoła, apteka, browar, 5 sklepów, karczma, wiatrak.  W końcu XIX wieku dobra Derewnej kupił były ober-policmajster Warszawy Klejgels.

W II Rzeczypospolitej miasteczko było siedzibą gminy wiejskiej Derewna. W 1921 roku mieszkało tam 892 osób. Najbliższa stacja kolejowa była w Stołpcach – wodległości 26 km. W samym miasteczku znajdowała się poczta i telefon. W każdy czwartek w Derewnej odbywały się przykościelne targi. W czasie  II wojny światowej ludność  żydowska  z Derewnej została osadzona w getcie w Stołpcach. Henryk Werakso z oddziałów AK pod dowództwem por.Adolfa Plicha spotkał się z rabinem z Derewnej, któremu zaproponował pomoc w ucieczce z getta. Rabin odmówił, zaś z okazji skorzystały trzy młode Żydówki.
W maju 1943 r Derewna została spalona.Pamięc o tej tragedii trwa.

Kościoł pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół w Derewnej to jeden z najbardziej wyrazistych przykładów baroku  polskiego w architekturze sakralnej i świadectwo dążenia do wyrafinowanej formy architektonicznej. Budowla ta zachowała wysoką jakość artystyczną mimo przekształceń i przeniesień. Do niedawna uważano, że został on wzniesiony w 1590 r. przez Mikołaja Radziwiłła. Jednak Mikołaj Radziwiłł, jak ustalił historyk J. Jodkowski,   był jezuitą tylko od 1594 r.  A więc w 1567 r. Mikołaj Radziwiłł przeszedł z kalwinizmu na katolicyzm. Z tego wynika, że świątynia nie mogła być wzniesiona wcześniej niż w latach 1594–1595. Według inwentarza z 1789 r., kościół został ufundowany w 1598 r. pod nazwą Św. Marii przez Mikołaja Krzysztofa i Eufemię Radziwiłłów. W 1788 r. odbudowano wieżę kościelną, w 1841 r. zmieniono dach kościoła na gontowy, a w 1861 r. – dach prezbiterium. W uposażeniu kościoła było kilka wsi i 80 włók ziemi. W końcu XIX wieku było już tylko 30 dziesięcin ziemi. W tym czasie parafia derewieńska liczyła około 7000 wiernych. Obecnie parafia Derewna należy do dekanatu w Rubieżewiczach w diecezji mińskiej.

Kościół renesansowy w Derewnej – to trójnawowa świątynia z prostokątnym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Ściany boczne rozczłonkowane są przez dwukondygnacyjne przypory, o przekroju trapezu lub prostokąta (27,6×15,5 cm; 25,5×16 cm). Posiadają one prostokątne zakończenie i profilowane kapitele (22,5—23×15×5,5—6 cm), co świadczy o dużej kubaturze kościoła. Takie wymiary przeważają w zabytkach polskiej architektury z drugiej połowy XVII wieku.

Grób tragicznie zmarłego podczas II WŚ proboszcza parafii księdza Pawła Dołżyka na przykościelnej posesji

Od zachodu znajduje się dwukondygnacyjny chór. Na nim można zauważyć trzy arkady wspierające się na półkolumnach i łukach oddzielających nawę główną od naw bocznych.

Chóry i wieża kościoła w Derewnie są rzadko spotykanymi przykładami wieżowego chóru. Na górnej kondygnacji znajdują się empory. Boczne fragmenty naw połączone są z pilastrami z łukami arkadowymi, co podkreśla wyrafinowany charakter wnętrza.

Boczne ściany kościoła w Derewnej posiadają dobrze zachowane dekoracje przyporowe. Architektura ta zachowała charakterystyczne cechy renesansu, w tym zwłaszcza ornamenty nadokienne oraz pilastry z kapitelami w stylu jońskim, co pozwala mówić o wpływie form późnorenesansowych.

Już w naszych czasach pod koniec XX wieku  przed kościołem został zainstalowany rozmieszczony ciekawy krzyż a także posąg Panny Marii. Na  miejscowym cmentarzu   są groby najbliższych krewnych i członków   rodziny „żelaznego Feliksa” – Feliksa Dzierżyńśkiego, który w derewniańśkim kościele był ochrzczony. Na cmentarzu  zachowała się  nieduża drewniana  19-wieczna  kaplica.

Opr. red.

Źródła:

– Е В Габрусь „Саборы помнять усе” 2007,  с.122-124

– Кушнярэвiч „Збор помнiкау гiсторыi i культуры” кн.2 , с. 237

– pl.wikipedia.org

– radzima.org

– globustut.by/derevnoe

Udostępnij na: